Sedm nejzajímavějších věcí v encyklopedii z roku 1768

11. listopadu 2009 v 15:07 | Simča
Není žádnou velkou neznámou, že se některá fakta v průběhu historie decentně i zcela diametrálně mění. Ukazuje se ale, že i v 18. století jsme kolikrát brali za fakta i úplné nesmysly, na které s odstupem času můžeme pohlížet už jen s úsměvem na tváři.
Špagety byly podle staré encyklopedie silným afrodiziakem. Ilustrační foto

Špagety byly podle staré encyklopedie silným afrodiziakem. Ilustrační foto
FOTO: František Petrák, Právo

Dnes 14:47 - Londýn
Encyklopedie Britannica je ve Velké Británii váženou publikací, ve které hledají radu často i ti nejvzdělanější. I tak je ale působivé, že publikace z roku 1768 působí více jako snůška spekulací a polonesmyslů než solidní kniha, ve které by měli lidé hledat odpověď na své otázky.
Kniha z druhé poloviny 18. století nám však dává dobrý náhled na to, co bylo pro tehdejší lidi důležité. Celých 40 stránek tak zabírá popis nemocí koní a dalších 40 stránek pak algebra. Sedm nejzajímavějších informací z encyklopedie pak jistě stojí za přečtení.

1. Lidé a monstra

Druh Homo Sapiens se dále rozděluje na pět poddruhů - Američany, Evropany, Asiaty, Afričany a monstra.

2. Medicína

Nadýmání se člověk zbaví pomocí heřmánkového čaje a vyfukováním kouře z dýmky skrz anus.

3. Konzumace čokolády

Čokoláda byla luxusem a hotová čokoláda či kakaová pasta nesměly být importovány ze zámoří. Mohla být nicméně připravována doma, pokud byl tři dny dopředu uvědoměn výběrčí daní a bylo ji vyrobeno najednou jen velmi malé množství.

4. Afrodiziaka

Špagety byly poprvé přivezeny z Itálie, kde má jídlo úžasný šmrnc. Jsou často používány v polévkách, aby u konzumenta vyvolaly chuť k sexuálnímu styku.

5. Petrolej

Petrolej je účinným mazáním, které pomáhá na bolesti končetin. Stejně tak může být petrolej používán při léčbě ochrnutí.

6. Austrálie a Nový Zéland

Navzdory faktu, že už byla Austrálie spolu s Novým Zélandem tehdejším kartografům známa, tak jejich existence nebyla v encyklopedii uznána až do kolonizace tohoto území.

7. Solární systém

Solární systém, ve kterém se nachází planeta Země, měl šest planet. Na objevení Uranu, Neptunu a Pluta (který nedávno status planety zase ztratil), se ještě čekalo.
Jakub Kynčl, Novinky
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama